ثروت چیست؟

ثروت

ثروت

پاسخ به این سوال به این بستگی دارد که از چه کسی پرسیده شود!

برخی معتقدند ثروت حجم مشخصی از پول است. برخی دیگر نیز بر این باورند که ثروت یعنی مقدار مشخصی از درآمد که قادر باشند از پس مخارج خود بر بیایند، و نیز افرادی هستند که تعریف ثروت را جدا از پول می‌دانند!

اما واقعا مفهوم ثروت چیست؟

در واقع ثروت معیار و ارزشی است بر همه‌ی دارایی‌های متعلق به یک فرد، شرکت، سازمان، جامعه و یا یک کشور. اصولا مفهوم ثروت به ” مجموع منابع موجود “  بر می‌گردد. به همین دلیل معمولا یک کشور، سازمان و یا یک فرد را زمانی که بتواند بسیاری از منابع ارزشمند را جمع آوری کند ثروتمند می‌خوانند.

پس در یک تعریف کلی ثروت به معنای توانگری و کامیابی در تمام ابعاد زندگی است. از جمله روابط، سلامتی، شغل، شادی، فرزند خوب، پول و هر آنچه که شما از داشتن آن خرسند باشید.

اما ثروت از مفاهیم عمومی است که در حوزه‌ها و موضوعات مختلف نیز استفاده می‌شود. لذا خوب است که در نگاه اول، ثروت را معادل پول ندانید و تمام داشته‌های خود را ثروتی ببینید که می‌تواند روز به روز بهتر و بیشتر شود و شما هم سپاسگزار این ثروت‌ها باشید.

حال اگر بخواهیم به‌طور خاص ثروت را با توجه به مفاهیم اقتصادی تعریف کنیم به فراخور نوع نگاه و جایگاه مورد استفاده، متفاوت خواهد بود.

مجموعه‌ای از گنج‌ها و ذخایر طلا و گوهر و تاج و تخت تعریفی ساده و قدیمی از  مفهوم ثروت در ابعاد اقتصادی است. اما آدام اسمیت نظریه‌پرداز اقتصادی ثروت را دسته‌ای از ظرفیت‌های تولیدی دانست که مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. در پی انقلاب صنعتی نیز، اجزایی چون تولید و ارزش افزوده نقش مهمی در مفهوم ثروت پیدا کردند.

به طورکلی ثروت (در لاتین Wealth)، به کلیه امکانات و موهبت‌هایی گفته می‌شود که نیازهای بشر را رفع می‌نمایند.

رابرت کیوساکی

 

رابرت کیوساکی

میلیونر و نویسنده کتاب ” پدر پولدار پدر بی پول “، ثروت را این‌گونه تعریف می کند: رهایی از کار کردن. پدر پولدار او با طرح یک سوال، ثروت را برای وی تعریف کرده است: ” اگر دست از کار کردن بکشید، چه مدت دوام می آورید؟”

او این تعریف را با گفته‌ی مخترع و تئورسین معروف باکمینستر فولر مقایسه می‌کند که گفت ” ثروت یعنی توانایی دوام آوردن به تعداد X روز آینده”

از طرفی کیوساکی ثروت را همان توانایی دوام آوردن می‌داند: چه مدت پول‌تان می‌تواند شما را سر پا نگه دارد. به گفته وی فیش حقوقی افراد هر اندازه‌ای که باشد تعریف ثروت در آن جایگاهی ندارد. در حقیقت، تعریف او از ثروت مربوط به اندوخته‌ای می‌شود که برای فرداها پاسخگوی نیاز شما خواهد بود (خواه برای فرداهایتان باشد خواه برای خریدهای کلان) نه آن پولی که برای مخارج روزمره در گردش است. او می‌گوید دلیل اینکه من و همسرم توانستیم در ۴۷ و ۳۷ سالگی خود را بازنشسته کنیم، تمرکزی بود که بر ثروتمان داشتیم.

توزیع ثروت

قطعا درک این موضوع که ثروت در اختیار چه کسانی است و اینکه آن‌ها چه کارهایی می‌توانند با این ثروت بکنند بسیار مهم است. چرا که بنا به گفته گابریل زید نویسنده مکزیکی، ثروت در معنای اخص آن، “انباشت امکانات” است. اما آیا این انباشت فقط در اختیار افراد محدودی است ؟ یا این نعمت در اختیار همه قرار دارد ؟

پاسخ شما به این دو سوال هر چه باشد صحیح است. اگر بپذیرید که نعمات خدا و ثروت‌های بی‌انتها فقط در اختیار افراد خاص است، قطعا دستیابی به ثروت را محدود می‌دانید و از رسیدن به آن محروم خواهید بود و برعکس اگر بپذیرید ثروت‌ها بی‌نهایت و فراوان هستند قطعا چیزی جز نعمت و ثروت نصیبتان نخواهد شد. و البته که پیشنهاد ما به شما همواره پذیرش “فراوانی و بی‌شمار بودن امکانات و نعمات☺” است.

تولید ثروت

با توجه به تعاریف ارائه شده از ثروت، هر اقدامی که به افزایش انواع مختلف دارایی و افزایش سطح رضایت آدمی منجر شود، به تولید ثروت می‌انجامد. البته این اقدام و عمل احتیاج به ابزاری دارد که در سه گروه کلی جای می‌گیرند:

  1. “موهبت‌های طبیعی” مانند زمین، و تمام مواد موجود در طبیعت که خداوند آنها را خلق نموده و انسان با تغییر و تحول در آن اقدام به رفع نیازهای خود و افزودن بر ثروت‌های طبیعی می‌نماید.
  2. “کار انسانی” و بهره‌بردن از قوای فکری و فیزیکی که منجر به تولید ثروت‌های واقعی و انسانی می‌گردد.
  3. “سرمایه” که می‌توان آن را ثروتی دانست که برای تولید ثروت جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر منظور از سرمایه ابزارهای متعددی است(حتی می‌تواند دو دسته قبل را نیز شامل شود) که در انجام کار از آن‌ها استفاده می‌شود.

 

چکیده مطلب:

در یک تعریف کلی ثروت به معنای توانگری و کامیابی در تمام ابعاد زندگی است. از جمله روابط، سلامتی، شغل، شادی، فرزند خوب، پول و هر آنچه که شما از داشتن آن خرسند باشید. اما به لحاظ اقتصادی در واقع ثروت معیار و ارزشی است بر همه‌ی دارایی‌های متعلق به یک فرد، شرکت، سازمان، جامعه و یا یک کشور.

۲ دیدگاه. ترک جدید

عباس طاهری
۲۷ تیر ۱۳۹۷ ۰۰:۴۸

از بابت مقاله خوب شما سپاسگذارم

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست