آشنایی با گواهی سپرده سکه طلا

آشنایی با گواهی سپرده سکه طلا

آشنایی با گواهی سپرده سکه طلا

بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که بازار بورس صرفا ابزاری برای انجام معاملات و خرید و فروش سهام شرکت‌ها است. البته که در گذشته در این بازار تنها معاملات سهام انجام می‌‌شد و امروزه نیز بیشتر حجم معاملات مربوط به سهام است، اما با گذشت زمان و پیشرفت و توسعه بازارهای مالی در کشور ما، بازار بورس معاملات سایر ابزارهای مالی را نیز شامل می‌شود. در حال حاضر تنوع بسیاری در این بازار وجود دارد که از جمله آن می‌توان به معاملات اوراق مشارکت، اخزا، اوراق اجاره، صکوک، معاملات بورس کالا، ابزار مشتقه و آتی و همچنین گواهی سپرده کالایی اشاره کرد.

یکی از ابزارهایی که در سال‌های اخیر (از سال ۱۳۹۴) برای رفاه حال سرمایه‌گذاران، افزایش امنیت سرمایه‌گذاری، و به منظور شفافیت و کشف قیمت رسمی سکه ایجاد شده، گواهی سپرده سکه طلا است. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی گواهی سپرده سکه طلا، با نحوه انجام معاملات آن نیز آشنا شویم.

تعریف گواهی سپرده سکه طلا

به طور کلی گواهی سپرده کالا ورقه‌ای است که بیانگر مالکیت دارنده آن بر کالای سپرده شده به یک انبار است و پشتوانه آن نیز رسیدی است که توسط انباردار پس از تحویل آن صادر می‌گردد. پس لازم است که مقدار کالا و مکان انبار در گواهی سپرده ذکر شود.

برای گواهی سپرده سکه، کالای مورد نظر یعنی سکه در انبار بورس کالای ایران واقع در خزانه‌داری بانک رفاه نگهداری می‌شود. در این انبار پس از تأیید اصالت سکه، گواهی سپرده سکه طلا صادر خواهد شد. سکه مورد تأیید این انبار می‌بایست تمام بهار آزادی، با وزن ۸/۱۳۳ گرم و عیار ۹۰% باشد.

نحوه انجام معاملات گواهی سپرده سکه

سازمان بورس و اوراق بهادار تهران از سال ۱۳۹۴ و برای افزایش شفافیت و امنیت معاملات سکه، معاملات گواهی سکه در سیستم معاملات را راه‌اندازی کرد. قدم اول برای انجام این معاملات دریافت کد بورسی از یک کارگزار است. پس از اخذ کد بورسی سرمایه‌گذار می‌تواند به صورت حضوری (با مراجعه به کارگزار) و یا به صورت آنلاین با استفاده از سامانه معاملات آنلاین به معامله گواهی سپرده سکه طلا بپردازد.

شما می‌توانید با کلیک بر روی تصویر زیر و یا جستجوی عبارت “سکه” در سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، آخرین اطلاعات مربوط به معاملات گواهی سکه طلا به صورت لحظه‌ای دنبال کنید.

صفحه مربوط به معاملات گواهی سپرده سکه طلا در سایت سازمان بورس

صفحه مربوط به معاملات گواهی سپرده سکه طلا در سایت سازمان بورس

  • توجه کنید که در سامانه معاملات هر سکه معادل ۱۰ واحد معاملاتی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین قیمتی که در سامانه نمایش داده می‌شود یک دهم قیمت سکه بهار آزادی خواهد بود. پس برای خرید مثلا ۴ سکه به قیمت ۴ میلیون تومان شما باید ۴۰ واحد معاملاتی با قیمت ۴۰۰ هزار تومان را در سفارش خود لحاظ کنید. لازم به ذکر است که دامنه نوسان معاملات گواهی سکه ۱۰٪ می‌باشد.

ساز و کار معاملات گواهی سپرده سکه همانند سهام است. پس از سفارش‌گذاری در سیستم معاملات فرایند خرید و فروش در لحظه انجام شده و تعداد واحدهای معاملاتی در حساب سرمایه‌گذار منظور می‌گردد. زمان معاملات گواهی سکه از ساعت ۱۳ تا ۱۵:۳۰ دقیقه روزهای کاری بوده و از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۳ نیز مرحله پیش‌گشایش انجام می‌گردد.

  •  تحویل سکه به خزانه

همان‌طور که گفته شد گواهی سپرده سندی است که مالکیت یک فرد بر تعداد مشخصی سکه را نشان می‌دهد. دارندگان سکه فیزیکی می‌توانند با همراه داشتن مدارک شناسایی به خزانه بانک رفاه مراجعه کرده و ضمن تحویل سکه‌های خود، گواهی سپرده را دریافت نمایند. پس از یک روز و با اعتبارسنجی سکه‌ها قبض انبار صادر می‌شود. دارنده این قبض می‌تواند با مراجعه حضوری به کارگزار و یا به صورت آنلاین اقدام به فروش این گواهی نماید.

مبلغ مورد نظر پس از یک روز قابل برداشت از حساب خواهد بود.

  • دریافت سکه به صورت فیزیکی

دارندگان گواهی سپرده سکه نیز می‌توانند با در دست داشتن مدارک شناسائی خود، پس از یک روز از خرید گواهی به خزانه بانک رفاه واقع در میدان ونک – خیابان ملاصدرا – خیابان شیراز شمالی – شماره ۱۸۶ مراجعه کرده و با ارائه گواهی سکه‌های خود را دریافت نمایند.

 همچنین ساعت مراجعه به خزانه جهت دریافت و یا تحویل سکه به انبار از ساعت ۸ تا ۱۶ روزهای کاری است. توجه کنید که اگر سکه‌ها پس از ساعت ۱۲ به انبار تحویل داده شود، صدور قبض به جای یک روز، پس از دو روز کاری انجام می‌گردد.

کارمزد و هزینه‌ها

توجه کنید که هنگام تحویل، به ازای هر سکه مبلغ ۵۰۰۰ ریال جهت کارشناسی سکه دریافت می‌شود.

همچنین هزینه انبارداری به ازای هر روز برای هر سکه ۵۰ ریال است.

کارمزد معاملات نیز ۰/۰۰۱۲۵ معادل ۰/۱۲۵% ارزش معامله خواهد بود.

بر خلاف معاملات سهام که هنگام فروش ۰/۵٪ از ارزش معامله به عنوان مالیات کسر می‌شود، هیچ‌گونه مالیاتی برای معاملات سکه در نظر گرفته نشده است.

معاملات آنلاین گواهی سپرده سکه طلا

معاملات آنلاین گواهی سپرده سکه طلا

چرا به جای سکه گواهی سپرده بخریم؟!

همان‌طور که گفتیم گواهی سکه ورقه‌ای است که نشان‌دهنده مالکیت فرد بر تعداد مشخصی سکه است. لذا هیچ تفاوتی با سکه فیزیکی نداشته و حتی از نظر ضریب امنیت در نگهداری و حمل و نقل مزایای بسیاری نسبت به سکه فیزیکی دارد. به جز این موارد خرید و فروش گواهی سکه مزایای بسیار دیگری دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است :

  • کارمزد بسیار پایین نسبت به معامله در صرافی‌ها
  • معافیت مالیاتی
  • قابلیت وثیقه‌گذاری برای دریافت تسهیلات
  • عدم نیاز به مراجعه حضوری و حمل فیزیکی
  • انتقال نقدینگی به بازار قابل رصد و قانونی
  • از بین رفتن ریسک سرقت با توجه به با نام بودن گواهی

چکیده مطلب :

در بازار بورس اوراق بهادار ابزارهای متنوعی با توجه به نیاز سرمایه‌گذاران ایجاد شده است. یکی از این ابزارها که روز به روز بیشتر مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد، گواهی سپرده سکه طلا است. استفاده از این ابزار امکان بهره‌مندی از نوسانات قیمت سکه در یک فضای امن و آنلاین را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.

همان‌طور که اشاره شد لازم است که برای خرید یا فروش “هر گواهی سکه” در سیستم معاملات به میزان “۱۰ واحد” سفارش‌گذاری انجام شود. معاملات گواهی سکه در واقع حکم معاملات نقدی در یک بستر امن، قانونی و برای آسایش حال سرمایه‌گذاران را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست