با چه مقدار سرمایه می‌توان وارد بورس شد؟

 

یکی از سوالات پر تکراری که این روزها از ما پرسیده می‌شود این است که “برای ورود به بورس به چه میزان سرمایه اولیه نیاز است؟!” معمولا نگاه عمومی جامعه نسبت به این موضوع این گونه است که افراد گمان می‌کنند برای ورود به بازار سرمایه نیاز به سرمایه‌های کلان دارند! اما پاسخ این سوال دقیقا مخالف این دیدگاه عموم افراد جامعه است. در واقع شما حتی با مبالغ بسیار بسیار اندک یعنی حدود ۱۰۰ هزار تومان هم می‌توانید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید. بر اساس مصوبات سازمان بورس و اوراق بهادار، حداقل مبلغ لازم برای خرید سهام، ۱۰۰ هزار تومان می‌باشد.

یک نکته

اما نکته‌ای که در این جا لازم است به آن اشاره شود این است که میزان سود شما در بورس بستگی به سرمایه شما دارد. مثلا فرض کنید که در طول یک سال شما موفق شوید ۵۰% بازدهی از بازار سرمایه کسب کنید. توجه کنید که سود بانک‌ها در یک سال حدود ۲۰% بوده و عدد ۵۰% در بازار سرمایه نیز یک عدد منطقی است. در این صورت فردی که ۱۰۰ هزار تومان سرمایه‌گذاری کرده ۵۰ هزار تومان و فردی که ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرده ۵۰ میلیون تومان سود به دست خواهد آورد. پس واضح است که میزان سود شما در این بازار به سرمایه اولیه شما بستگی خواهد داشت.

نا امید نشوید!

بعضی از افراد فکر می‌کنند که خب اگر با سرمایه‌های کم نمی‌توان در بورس سودهای خوبی به دست آورد، پس سرمایه‌گذاری در این بازار چه فایده‌ای دارد؟! مثلا با سرمایه اولیه ۱۰ میلیون تومان و درآمد ماهی ۵۰۰ هزار تومان که نمی‌توان زندگی خوبی داشت و میلیاردر شد!

اما این طور نیست! کافی است نگاه خود را تغییر دهید! شما در هر حوزه‌ای چه بازار سرمایه باشد و چه هر فعالیت و کسب و کار دیگری که دارید، اگر استمرار داشته باشید و خیلی آهسته کارهای کوچک را انجام دهید و قدم‌ها را بردارید موفقیت از آن شما خواهد بود. برای مثال اگر شما هر روز چند صفحه کتاب بخوانید بعد از یک سال تعداد زیادی کتاب خوانده‌اید و به دانش شما افزوده شده است. یا مثلا اگر هر روز کمی ورزش کنید احتمالا بعد از یک هفته خیلی تغییر نخواهید کرد اما این موضوع بعد از چند سال سلامتی و تناسب اندام را برای شما به همراه خواهد داشت.

در بازار سرمایه هم دقیقا به همین شکل اتفاقات رقم می‌خورد. در مقاله “معجزه سرمایه‌گذاری” گفتیم که با استفاده از سود مرکب، اگر فردی بتواند هر هفته ۳% بازدهی را در بورس کسب کند (با آموزش بورس این امر کاملا امکان‌پذیر است)، پس از سه سال سرمایه او ۱۰۰ برابر خواهد شد!

بله درست است ۱۰۰ برابر!

کافی است در ماشین حساب خود عدد ۱/۰۳ را به توان ۱۵۶ (تعداد هفته‌ها در سه سال) برسانید تا خودتان عدد ۱۰۰ برابر را به دست آورید!

سرمایه اولیه لازم برای ورود به بورس

در مباحث موفقیت نیز وقتی که افراد خود را در مقایسه با موفقیت‌های زیاد دیگران قرار می‌‌دهند گمان می‌کنند که به دست آوردن موفقیت آن‌ها غیر ممکن است. در صورتی که هر کسی اگر همین استمرار را هر روز داشته باشد و در راستای اهداف خود تلاش کند، در هر حوزه‌ای می‌تواند به دستاوردهای خوبی برسد.

پس شما اگر بتوانید با آموزش بورس وارد این حوزه شوید، در آن تجربه کسب کنید و استمرار داشته باشید، می‌توانید در یک بازه زمانی معقول چند ساله به موفقیت‌های بسیار خوبی برسید.

چکیده مطلب :

گفتیم که هیچ محدودیتی از نظر سرمایه اولیه برای ورود به بورس وجود ندارد و شما با ۱۰۰ هزار تومان هم می‌توانید در این بازار سرمایه‌گذاری کنید. توصیه ما به افراد این است که برای آغاز سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه حتما از مبالغ اندک شروع کنند و حتما آموزش بورس را در برنامه‌های خود داشته باشند. با مطالعه و کسب تجربه و در یک بازه زمانی معقول، حتی با سرمایه‌های کم نیز می‌توان موفقیت‌های بسیار زیادی را به دست آورد. و نکته آخر این که به هیچ عنوان با گرفتن وام و یا قرض و یا فروختن خانه و اتومبیل خود وارد این بازار نشوید. ما نیز سعی می‌کنیم در این مسیر در کنار شما باشیم و به شما کمک کنیم …

۱۸ دیدگاه. ترک جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست