لی کا شینگ : اژدهای پولسازی چین

 لی کا-شینگ Li Ka-Shingلی کا شینگ سرمایه‌گذار، بازرگان، و ثروتمند خودساخته هنگ‌کنگی – چینی است که در شهر گوانگ‌دونگ جمهوری خلق چین متولد شد. وی در حال حاضر ریاست هیئت مدیره هولدینگهای سرمایه‌گذاری هاتچینسون وامپو و چئونگ‌کنگ را بر عهده دارد. ثروت کا-شینگ در حال حاضر در حدود ۳۴/۷ میلیارد دلار براورد شده است. از این نظر وی در حال حاضر رتبه بیست و سوم ثروتمندترین افراد جهان قرار دارد. همچنین او در سال ۲۰۱۳ با ثروتی معادل ۳۱ میلیارد دلار هشتمین ثروتمند برتر جهان و ثروتمندترین مرد اسیا بود. کا-شینگ در ۹۰ سالگی همچنان مشغول کارآفرینی و تولید ثروت است.

 شروع از صفر! شاید هم کمتر!

لی در سال ۱۹۲۸ و در کشور محروم آن زمان، جمهوری خلق چین، متولد شد. به دلیل شرایط جنگ جهانی دوم در ۱۲ سالگی همراه خوانواده‌اش به هنگ‌کنگ مهاجرت کرد. اما اوضاع برای او از این هم بدتر شد. در ۱۵ سالگی پدر وی درگذشت و مسئولیت تآمین مخارج خانواده برعهده وی قرار گرفت. برای شروع اما پس از ترک تحصیل در یک کارخانه‌ی ساعت‌سازی و به عنوان کارگر کار می‌کرد. پس از آن در یک فروشگاه لوازم پلاستیکی به فروشندگی پرداخت. در سال‌های اول بیشتر درامد خود را به مادرش می‌داد. جدیت و پشتکار او به اندازه‌ای بود که خیلی زود توانست در فروشگاه خود مسوول فروش شود. روحیه کارآفرینی وی به قدری زیاد بود که  در ۲۲ سالگی با پس‌اندازی که داشت یک کارگاه ساخت لوازم پلاستیکی به راه انداخت. رویا پردازی او این گونه آغاز شد. با کارگاهی که در حال حاضر در همه دنیا نامش شناخته شده است. چئونگ‌کنگ!

کا-شینگ در همین سال‌ها در حوزه‌ی املاک نیز سرمایه‌گذاری می‌کرد. وی را به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران تازه کار می‌شناختند. اما نکته جالب این جاست که هیچ‌گاه برای خودش محدودیتی قائل نبود. کارخانه‌ی تولید لوازم پلاستیکی و گل مصنوعی یا سرمایه‌گذاری در حوزه املاک، هرکاری را با عشق و علاقه انجام می‌داد، زیرا که باور داشت وی را به اهدافش می‌رسانند.

لی کا شینگ پرچمدار انقلاب اقتصادی چین

پس از جنگ جهانی دوم کشور چین به یکباره دیدگاهش را به نسبت ثروت تغییر داد. چین از یک کشور جنگ‌زده و محروم توانست فرهنگ ثروت‌آفرینی را به عنوان یک ارزش در ذهن مردم خود نهادینه کند. در سال‌هایی که چینی‌ها تصمیم گرفتند شعب شرکت‌های خود را در کشورهای مختلف جهان گسترش دهند، لی کا-شینگ با عزم راسخ خود این دروازه‌ها یکی پس از دیگری فتح می‌کرد. او از طریق شرکت‌هایی که تاسیس کرده بود ارتباط میان سرمایه‌گذاران چینی با کشورهای دیگر را تسهیل می‌نمود. درست است که در کودکی مجبور به ترک تحصیل شد، اما طی سال‌های بعد همواره در حوزه‌های مختلف نظیر حسابداری و جامعه‌شناسی به مطالعه می‌پرداخت.

حضور لی کا شینگ در دفتر کار

رازهای موفقیت

کارشناسان چهار عامل را از دلایل اصلی موفقیت کا-شینگ عنوان کرده‌اند. اعتماد به نفس، پشتکار، نوآوری و عشق به کار، از ویژگی‌های اخلاقی این ابرمیلیاردر چینی بوده است. قطعا مجموعه‌ای از این عوامل بوده که او را از یک کارگر ساده به یکی از ثروتمندان خودساخته جهان تبدیل کرده است. سختگوشی وی اما ناشی از زندگی سخت در کودکی است. او حس ناتوانی و فقر را کاملا درک کرده و از آن به عنوان یک محرک قوی برای رسیدن به جایگاه کنونی اش بهره برده است. تاکید وی به نوآوری به قدری زیاد است که کارکنانش باید در تمامی محصولات خلاقیتی هرچند کوچک ایجاد کنند. همین خلاقیت باعث رقابت‌پذیری بالای شرکت‌های او در این سال‌های طولانی بوده است. کا-شینگ همچنین اعتقاد بسیاری زیادی به سنت‌های چینی به خصوص قواعد فنگ شویی دارد!

سرمایه‌گذاری‌های جدید

در حال حاضر شرکت‌ها و هولدینگ‌های زیر نظر کا-شینگ در زمینه‌های مختلفی اعم از بانکداری، ساخت و ساز، املاک و مستغلات، صنعت پلاستیک، تلفن‌ همراه و تلوبزیون‌های ماهواره‌ای، تولید فولاد و سیمان، داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای، هتلداری، حمل و نقل داخلی، حمل و نقل هوایی و دریایی، تولید انرژی و …  فعالیت می‌کنند. اگر به هنگ‌کنگ سفر کنید فطعا با شرکت‌های لی کا-شینگ سر و کار خواهید داشت. این موضوع قدرت و نفوذ بالای وی را در این سطح کاملا نمایان می‌سازد.

کا-شینگ تا سال ۲۰۰۸ از طریق دو شرکت بزرگ خود یعنی هاتچینسون وامپو و چئونگ‌کنگ، به عنوان بزرگترین اپراتور پایانه‌های کانتینری جهان و همچنین بزرگترین عرضه‌کننده محصولات بهداشتی و زیبایی در جهان شناخته می‌شد. شرکت چند ملیتی هاتچینسون وامپو یکی از بزرگترین شرکت‌های بازار سهام هنگ‌کنگ است و در لیست ۵۰۰ شرکت برتر فورچون نیز قرار دارد. بزرگترین شرکت کا-شینگ یعنی چئونگ‌کنگ بیشترین حجم سرمایه‌گذاری وی را نیز به خود اختصاص داده است.  این مجموعه در ۵۵ کشور دنیا و با حدود ۲۶۰ هزار کارمند در سرتاسر دنیا فعالیت می‌کند. مهمترین فعالیت این شرکت در حال حاضر در زمینه‌ی تاسیسات بندرهایی در هنگ‌کنگ، چین، باهاماس و پاناما است.

کا-شینگ در حال حاضر در زمینه تکنولوژی‌های روز نیز سرمایه‌گذاری می‌کند. وی یکی از اولین سرمایه‌گذاران فیس‌بوک بوده است. همچنین آخرین پروژه‌ی سرمایه‌گذاری او مربوط به خرید شرکت بریتیش تلکام (O2) با مبلغی بیش از ۱۵ میلیارد دلار(!) در سال ۲۰۱۷ می‌باشد.  او همچنین سرمایه‌گذاری قابل توجهی در شرکت کانادایی “هاسکی انرژی” کرده است.

میلیاردها سنگدل و خودخواه نیستند، باور کنید!

لی بیشترین تاثیرگذاری را از دوران کار در نوجوانی و جوانی گرفته بود. وی در این مورد می‌گوید: “مهم نیست چقدر توانا و قدرتمند باشید، اگر قلب بزرگی نداشته باشید، موفق نخواهید شد!

لی در سال ۲۰۰۱ و توسط نشریه آسیا ویک به عتوان قدرتمندترین فرد آسیا شناخته شد. همچنین در هنگ‌کنگ بخاطر بخشندگی‌ها و دلاوری‌هایش به او لقب “سوپرمن لی” داده‌اند. علارغم ثروت میلیاردی‌اش همواره متواضع زندگی کرده است، البته خانه‌ی او یکی از گران‌قیمت‌ترین خانه‌ها در کشور هنگ‌کنگ می‌باشد. مبالغ اهدایی او به امور خیریه و بشر دوستانه تا سال ۲۰۱۰ حدود ۴۱ میلیارد دلار براورد شده، شگفت‌انگیز است نه!؟! کا-شینگ همچنین مبالغ قابل توجهی نیز به دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه مدیریت سنگاپور، دانشکده پزشکی لی کاشینگ و دانشگاه کالیفرنیا اهدا نموده است. او را بزرگترین نیکوکار هنگ‌کنگ و چین نیز می‌دانند.

کا شینگ علارغم ثروت بسیار زیادش همواره با تواضع زندگی کرده است.

کا شینگ علارغم ثروت بسیار زیادش همواره با تواضع زندگی کرده است.

چکیده مطلب :

 زندگی لی کا-شینگ داستان پر فراز نشیبی است از یک الگوی کامل. برای کسانی که ناامید شده‌اند، کسانی که فکر می‌کنند شرایط خوبی ندارند، برای کسانی که خودشان را باور ندارند، این میلیارد چینی ثابت کرده است که هیچ بهانه‌ای برای یآس و ناامیدی وجود ندارد. فدرت باور و اراده یه تنهایی می‌تواند یک نفر را به هر آن چه که می‌خواهد برساند. لی کا شینگ با سختکوشی و تعهد بر اصول اخلاقی نه تنها به هرچیزی که می‌خواسته رسیده، بلکه بیش‌تر از ثروت کنونی‌اش را صرف امور خیریه کرده و بخشیده است. هر چقدر که ثروتش بیشتر شده، دریچه‌های قلبش نیز بازتر و بخشنده‌تر از گذشته شده است. به راستی که اوج تکامل و بلوغ یک نفر غیر از این می‌تواند باشد؟! ثروتمندترین فرد هنگ‌کنگ و البته نیکوکارترین آن‌ها 😊😊

اهداف بزرگی برای خودت مشخص کن، دوستانی متفاوت از دوستان بقیه مردم انتخاب کن، از خوشی‌های کوچک لذت ببر، روی زمین‌های بلند بایست، در جاهای پست بنشین و در محله‌های گران‌قیمت راه برو … ” – لی کا-شینگ

یکی از املاک بی نظیر "سوپرمن لی"

یکی از املاک بی نظیر “سوپرمن لی”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست