تعریف سرمایه‌گذاری (Investment)

واژه ″ سرمایه‌گذاری ″ می‌تواند دامنه وسیعی از فعالیت‌ها را در برگیرد. ابتدا بهتر است کلمه ″گذار″ را معنی کنیم، چون بارها دیده‌ایم که اشتباهاً به غلط سرمایه‌گزار می‌نویسند. گذار یعنی گذاشتن، به معنی قرار دادن چیزی به طور مشـهود در جایی اسـت؛ (و البته به طور مجازی نیز به معنی وضع کردن و بنیاد نهادن چیزی است مثل قانون‌گذار) اما گزار یعنی ادا کردن یا انجام دادن کاری (مثل شکرگزار و کارگزار)

سرمایه‌گذاری

پس همانطور که معلوم شد در اینجا ″گذار″ یعنی قرار دادن چیزی در جایی.

و اما سرمایه به معنی دارایی مادی یا معنوی است.

پس فکر، علم، هنر، انرژی، زمان، پول، خانه، ماشین و … می‌تواند دارایی و سرمایه شما محسوب شود.

حال با توجه به مفهوم این دو واژه متوجه شدیم که سرمایه‌گذاری یعنی قرار دادن دارایی و سرمایه در جایی،

و از آن‌جا که افراد بی‌دلیل سرمایه خود را در جایی قرار نمی‌دهند، می‌توان سرمایه‌گذاری را این‌گونه معنا کرد:

قرار دادن سرمایه در جایی برای کسب منفعت

حال ممکن است شما زمان خود را روی مطالعه قرار دهید و انتظار آگاهی بیشتر داشته باشید،

یا فکر خود را روی حل مسئله‌ای قرار دهید و انتظار پاسخ داشته باشید،

یا پول خود را در کسب وکاری قرار دهید و انتظار سود مالی داشته باشید.

در تمام این موارد شما در حال سرمایه‌گذاری هستید.

سرمایه‌گذاری مالی

اگر بخواهیم فقط از جنبه مادی و تعریف اولیه و عمومی به سرمایه‌گذاری نگاه کنیم، تعریف آن، پرداخت پول بابت چیزی با انتظار سود و منفعت خواهد بود.

اما کمی تخصصی‌تر، تعریف آن در علم اقتصاد (Economics) و در دانش مالی (Finance) به شرح زیر است:

علم اقتصاد ⇐  با توجه به این‌که علم اقتصاد بر روی تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات نظارت دارد، در نتیجه سرمایه‌گذاری را، خرید کالاهایی می‌داند که در حال حاضر مصرف نمی‌شوند، ولی در آینده به آن‌ها نیاز خواهد شد و آن کالاها سودآور خواهند بود.

علم مالی ⇐  با توجه به این‌که علم مالی در واقع علم مدیریت وجوه مالی است، در نتیجه سرمایه‌گذاری را خرید دارایی‌های مالی‌ای می‌داند که سودآوری آن‌ها برای آینده پیش‌بینی شده است.

چرا سرمایه‌گذاری می‌کنیم؟

سرمایه‌گذاری

اگر چه همه افراد با این جمله موافق هستند که سرمایه‌ گذاری برای کسب سود و ثروت انجام می‌گیرد، ولی بهتر است کمی دقیق‌تر شویم. به لحاظ مالی ما به این خاطر سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا به رفاه و آسایش مورد نظر خود برسیم. اما اغلب به جای این‌که به فکر خلق ثروت بیشتر برای لذت بردن از این رفاه و آسایش، در حال حاضر و آینده‌ی خود باشیم، به دنبال صرفه‌جویی در مصرف امروز و پس‌انداز آن برای بهبود مصرف آتی خود هستیم.

البته صرف‌جویی و پس‌انداز به خودی خود بد نیستند، بلکه نیت و قصد شما از صرفه‌جویی و پس‌انداز مهم است. صرفه‌جویی و پس‌انداز باید منتج به سرمایه‌ گذاری برای خلق ثروت بیشتر شود و نه برای مصرف در روز مبادا ! چون عملا این تفکر، شما را به سمت روز مبادا سوق می‌دهد نه به سمت خلق ثروت بیشتر!

پس بهتر است دلیل این‌که چرا سرمایه‌ گذاری می‌کنیم را بدانیم و همواره به دنبال بیشترین بازده و منفعت باشیم.

اهمیت مطالعه سرمایه‌گذاری

همه افراد به نوعی دارایی‌هایی دارند که ناشی از ارائه خدمات آن‌ها در بازار کار است، و در طول مراحل مختلف زندگی تصمیم‌هایی را در خصوص سرمایه‌گذاری این دارایی‌ها می‌گیرند. یکی از متداول‌ترین آن‌ها، مبالغی است که بابت طرح‌های بازنشستگی پرداخت می‌کنند. البته که قطعا دیدگاه افراد در این باره متفاوت است.

اگر شما هم هنوز به طور سنتی مبالغی را به صورت ماهانه برای دوران بازنشستگی خود پس‌انداز می‌کنید، شاید نیازی به این مطالعات نداشته باشید و روش شما کاملا قابل احترام است. ولی اگر روش‌های نوین سرمایه‌گذاری در بازارهای متنوع را مد نظر دارید، دلیل مهمی برای مطالعه موضوعات مربوط به آن خواهید داشت.

افراد امیدوارند تا با تجزیه‌و‌تحلیل‌هایی که انجام می‌دهند با توجه به ریسک سرمایه‌گذاری خود، بازده متناسب با آن را بدست آورند. پس مطالعات دقیق در این زمینه می‌تواند، باعث مدیریت بهتر و افزایش ثروت سرمایه‌گذار شود. البته انتظار می‌رود افراد با مطالعات اصول سرمایه‌گذاری تا جایی که ممکن است از اشتباهات جلوگیری کرده و آگاهانه‌تر تصمیم‌گیری کنند.

علاوه بر دلایل بالا که اهمیت این مطالعات را نشان می‌دهد، بسیاری از افراد مطالعات سرمایه‌گذاری را به عنوان شغل و حرفه خود در نظر می‌گیرند، تا از طریق این حرفه به کسب درآمد و رفاه و آسایش مورد نظر خود برسند.

 

سرمایه‌گذاری

 چکیده مطلب:

متوجه شدیم که تعریف سرمایه‌گذاری این است : قرار دادن سرمایه در جایی برای کسب منفعت

از اینرو مطالعه سرمایه‌گذاری برای رسیدن به رفاه و آسایش دارای اهمیت است.

به قول وارن بافت : “بهترین سرمایه‌گذاری که می‌توانید انجام دهید، سرمایه‌گذاری روی خودتان است.”

ما در این مجموعه و در این سایت به شما کمک خواهیم کرد که هم روی خودتان (که دارایی و سرمایه اصلی خودتان هستید) و سپس روی سایر دارایی‌هایتان به نحو شایسته‌ای سرمایه‌گذاری کنید.

۳ دیدگاه. ترک جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست