روش‌های خرید و فروش سهام در بورس

digital trading

گفتیم که گام اول برای ورود به بورس، دریافت کد بورسی است. برای این کار لازم است با در اختیار داشتن مدارک شناسایی خود به یکی از شرکت‌های کارگزاری بورس در سراسر کشور مراجعه کنید. پس از دریافت کد بورسی، سوالی که به وجود می‌آید این است که چگونه سهام بخرم ؟ شما می توانید به چهار روش برای خرید و فروش سهام و یا سایر اوراق بهادار موجود در بورس اقدام کنید. در این مقاله این چهار روش را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- خرید و فروش از طریق مراجعه حضوری به کارگزار

۲- خرید و فروش از طریق ارائه سفارش به صورت تلفنی

۳- خرید و فروش از طریق ارائه سفارش به صورت اینترنتی

۴- خرید و فروش به روش برخط (آنلاین)

خرید و فروش از طریق مراجعه حضوری به کارگزار

در این روش، کافی است سرمایه‌گذار به صورت حضوری به شرکت کارگزاری مراجعه کرده و فرم درخواست خرید یا فروش اوراق بهادار را تکمیل کند. این فرم شامل اطلاعاتی مثل مشخصات کامل فرد، نشانی و تلفن تماس، کد بورسی و همچنین مشخصات کامل سهام و یا سایر اوراق بهاداری است که فرد قصد خرید یا فروش آن را دارد.

 

فرم درخواست خرید اوراق بهادار

فرم درخواست خرید اوراق بهادار

فرم درخواست فروش و وکالتنامه فروش اوراق بهادار

فرم درخواست فروش و وکالتنامه فروش اوراق بهادار

 

 

 

 

روش‌های تعیین قیمت سهام در فرم درخواست خرید یا فروش

الف. درخواست خرید یا فروش به قیمت بازار: در این روش، سرمایه‌گذار در فرم درخواست خرید سهام و در ستون حداکثر قیمت، عبارت “قیمت بازار” را ثبت می‌کند. به این معنا که که سرمایه‌گذار به کارگزار این اختیار را می‌دهد که به تشخیص خود، سهام و یا سایر اوراق موردنظر وی را در مناسب‌ترین قیمت روز بازار، برای فرد خریداری کند. توجه کنید که هنگام خرید سهام، هر اندازه قیمت خرید سهام پایین‌تر باشد، بهتر است و در نقطه مقابل، در هنگام فروش، سرمایه‌گذار ترجیح می‌دهد کارگزار سهام و یا سایر اوراق بهادار وی را به بالاترین قیمت ممکن به فروش برساند.

ب. درخواست خرید یا فروش به قیمت معین: در این نوع درخواست، سرمایه‌گذار قیمت مورد نظر خود برای خرید یا فروش سهام را به طور مشخص در فرم درخواست خرید یا فروش درج می‌کند و کارگزار نیز بر اساس همین قیمت، اقدام به ثبت درخواست  در سامانه معاملات می‌نماید. بنابراین، در روش دوم، کارگزار موظف خواهد بود سهام و یا سایر اوراق بهادار مورد نظر شما را دقیقا براساس قیمتی که برای او تعیین کرده‌اید، خریداری کرده و یا به فروش برساند. طبیعی است که اگر قیمت سهم در بازار به قیمت مورد نظر شما نرسد معامله‌ای انجام نخواهد شد.

ج. درخواست خرید یا فروش محدود: در این روش نیز سرمایه‌گذار حداکثر و یا حداقل قیمت مورد نظر خود برای خرید یا فروش سهام را در ستون قیمت، در فرم درخواست وارد می‌کند. برای مثال، فرض کنید شما قصد دارید سهام شرکت الف را خریداری کنید و حداکثر قیمت مورد نظر شما برای خرید این سهم، ۱۵۰ تومان است، اما طبیعتا ترجیح می دهید سهم را به قیمتی کمتر از ۱۵۰ تومان بخرید، پس در فرم سفارش خرید و در قسمت حداکثر قیمت، عدد ۱۵۰ تومان را درج می‌کنید. به این ترتیب، به کارگزار اجازه می‌دهید تا سهام مورد نظر شما را نهایتا با قیمت ۱۵۰ تومان خریداری کند، اگرچه قطعا خرید با قیمت پائین تر مطلوب تر خواهد بود. در فروش نیز به به همین صورت عمل می‌شود با این تفاوت که شما برای فروش سهام خود یک حداقل قیمت تعیین می‌کنید. البته قطعا ترجیح شما این خواهد بود که قیمت فروش، بالاتر از حداقل تعیین شده باشد و توانمندی کارگزار در این موضوع می‌تواند در تصمیم شما برای انتخاب کارگزار نیز مؤثر باشد.

خرید و فروش از طریق ارائه سفارش به صورت تلفنی

کارگزاران بورس بر اساس ضوابط و مقررات خاصی که از سوی سازمان بورس تعیین و ابلاغ شده خدماتی را به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند تا فرایند سرمایه‌گذاری را برای آنها تسهیل کنند. یکی از این خدمات، امکان ارائه سفارش خرید و فروش اوراق بهادار به صورت تلفنی است، در این روش سرمایه‌گذار می‍‌تواند بدون مراجعه حضوری و از طریق استفاده از سامانه مرکز تماس کارگزاری، به صورت تلفنی سفارش خود برای خرید یا فروش سهام و سایر اوراق بهادار ارائه دهد. تنها کافی است سرمایه‌گذار یک بار به کارگزاری مراجعه کرده و قرارداد مربوطه را امضا کند. حداکثر ظرف مدت یک هفته نام کاربری و رمز عبور مخصوص مشتری به صورت محرمانه در اختیار وی قرار می‌گیرد و سرمایه‌گذار می‌تواند به صورت تلفنی و از طریق کارگزار سفارش‌های خود را وارد سامانه معاملات کند.
توجه داشته باشیدکه ارائه سفارش به صورت تلفنی هیچ تفاوتی با ارائه سفارش به صورت حضوری ندارد و کارگزاری،سفارش‌های ارائه شده از طریق مرکز تماس را همانند سفارش‌های حضوری پیگیری خواهد کرد. همچنین سامانه مرکز تماس کارگزاری موظف است به صورت خودکار شماره پیگیری را به سرمایه‌گذار بدهد تا در هر لحظه بتواند از آخرین وضعیت سفارش خود مطلع شود.
فعال سازی امکان سفارش تلفنی برای مشتریان به صورت رایگان است و کارگزاران بورس، به جز کارمزد خرید و فروش اوراق بهادار، وجهی در این خصوص از مشتریان دریافت نخواهند کرد.

 خرید و فروش از طریق ارائه سفارش به صورت اینترنتی

روش اینترنتی از نظر عملکرد شبیه روش تلفنی است. در این روش، سرمایه‌گذار به جای تلفن از طریق اینترنت سفارش خرید یا فروش خود را به کارگزاری ارائه کرده و کارگزاری پس از دریافت سفارش مذکور، آن را وارد سامانه معاملات بورس می‌کند، در روش اینترنتی مشتری پس از دریافت رمز عبور از شرکت کارگزاری می‌بایست به سایت اینترنتی کارگزاری مراجعه کرده و سفارشات خود را از این طریق ثبت نموده و پیگیری کند.

خرید و فروش از طریق سامانه معاملات آنلاین

به طور کلی در هر سه روش مراجعه حضوری به کارگزار، ارائه سفارش به صورت تلفنی و یا ارائه سفارش به صورت اینترنتی، مشتری سفارش خود را به کارگزار ارائه کرده و این کارگزار است که درخواست مشتری را وارد سامانه معاملات می‌کند. بنابراین مشتری خود مستقیما اقدام به خرید یا فروش اوراق بهادار نمی‌کند.
اما روش چهارم یعنی معاملات آنلاین این امکان را برای سرمایه‌گذار فراهم می‌کند که خود مستقیما درخواست‌های خرید یا فروش سهام را بدون واسطه کارگزار، وارد سامانه معاملات بورس نماید. در این روش کارگزار یک رابط کاربری به صورت نرم‌افزار در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد تا وی شخصا بتواند سفارش‌های خرید و فروش خود را وارد سامانه کند. به این ترتیب سرمایه‌گذار کاملا می‌تواند روند معاملات خود را زیر نظر داشته باشد. با گسترش این روش امروزه تفریبا روش‌های قبلی منسوخ شده و کمتر کسی است که از آن‌ها استفاده کند. البته کارگزاری‌ها موظف‌اند همچنان این خدمات را ارائه دهند. پیشنهاد ما به شما نیز این است که از روش معاملات آنلاین استفاده کنید. در مقاله مزایای استفاده از سامانه معملات آنلاین می‌توانید بیشتر در مورد این روش بدانید.

 

چکیده مطلب:

یکی از سوالاتی که خیلی از مردم می‌پرسند این است که اصلا چگونه سهام بخرم؟! کجا باید بروم؟! از کجا باید شروع کنم؟! در این مقاله و مقاله گام اول برای ورود به بورس در مورد نحوه ورود به بازار سرمابه و روش‌های خرید و فروش سهام مطالبی را برای شما عزیزان ارائه کردیم. با انواع روش‌های خرید و و فروش سهام و اوراق بهادار شامل مراجعه حضوری به کارگزار، ثبت سفارش تلفنی و اینترنتی، و همچنین روش معاملات آنلاین آشنا شدید.

قطعا هنوز هم سوالات زیادی در ذهن شما هست! مثلا این که چگونه یک سهام خوب بخرم؟ از کجا بفهمم چه سهمی قرار است رشد کند؟! در مقالات دیگر به این سوالات هم پاسخ داده می‌شود. موفق و پیروز باشید.

روش های خرید و فروش سهام و سایر اوراق بهادار

در صورتی که تمایل دارید برای دریافت کد بورسی به صورت آنلاین اقدام نمایید، بر روی این متن کلیک کنید.

۱۳ دیدگاه. ترک جدید

 • با سلام و احترام
  جهت آموزش غیرحضوری موارد به صورت فیلم و تصویر هست یا اینکه جزوه و PDF ؟ در صورتی که به صورت فیلم و تصویر می باشد راهنمایی بفرمایید تا اقدام گردد. ممنون

  پاسخ
 • سلام و خسته نباشید،ببخشید آموزش غیر حضوری همدارید؟

  پاسخ
 • سلام من کد بورسی رو دریافت کردم اما نمیدونم چطور باید سهم بخرم لطفا راهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۴ خرداد ۱۳۹۸ ۰۰:۰۵

   سلام
   دوست عزیز خرید و فروش سهم کار خاصی نداره
   از هرجایی که کد گرفته باشید نحوه خرید و فروش از طریق پنل خودشون رو بهتون آموزش میدن
   چیزی که مهمه اینه که چی بخرید، کِی بخرید و کِی بفروشید که این مستلزم ساعت ها آموزش هست که در دوره آموزشیمون مفصل توضیح دادیم

   پاسخ
 • علیرضا فرهادی
  ۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۸:۳۴

  سلام خسته +نباشید من میخام در بورس سرمایه گذاری کنم وحرفه ای یاد بگیرم .کد بورسی گرفته ام اما نمیدونم چطوری معاملات را شروع کنم.متشکرم.

  پاسخ
 • دوست دارم در این کار خودم را محکی بزنم.

  پاسخ
 • سلام،من یکم پول واسه دخترم گذاشتم بانک ولی با اینکه طرح آتیه هست سودی بهش نمیدن تو شهرستان هستم چطوری واسش سرمایه گذاری کنم،از بورس هیچی نمیفهمم،بهترین سرمایگذاری پیشنهاد بدید کجا باید برم؟ باتشکر

  پاسخ
 • با عرض سلام ودرود :مطالب گذارده شده برای آگاهی از چگونگی خرید و فروش کامل.متشکرم اگر ممکن هست درابطه

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۸

   سلام
   ممنون از همراهیتون
   آخر کامنتتون ناقص هست
   در رابطه با ؟؟؟؟؟

   پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست