خرید عرضه اولیه در فردای عرضه

اگر شما هم در روزهای بعد از عرضه اولیه مانند بسیاری از افراد دیگر می‌خواهید به خرید عرضه اولیه بپردازید، حتما این ویدیو به شما کمک خواهد کرد …

دوست من سلام!
امیدوارم هرجای این کره خاکی که هستی زندگی بر وفق مرادت باشد …

در مقالات و ویدیوهای گذشته در مورد عرضه اولیه و حتی آمار و اطلاعات آن‌ها توضیحات مفصلی داده شد. اگر هنوز آن‌ها را ندیدی و یا تازه وارد بورس شده‌ای حتما به این مطالب هم سری بزن. همچنین یک مقاله تحت عنوان راهنمای کامل شرکت در عرضه اولیه برای تو دوست خوبم نوشته شده که پاسخ همه سوالاتت را در آن‌جا خواهی یافت.

 اما امروز قصد دارم یکی از سوالات شما در مورد خرید عرضه اولیه را پاسخ دهم. سوالی که به خصوص در بین تازه واردها بسیار پرسیده می‌شود …

“چطور در صف خرید عرضه اولیه، سهم بخریم؟!”
“چرا فردای عرضه اولیه نمی‌توانم سهم بخرم؟!”
“به نظر می‌رسد خرید سهام عرضه اولیه فقط برای تعداد خاصی از افراد است، واقعا چرا؟!”
” آیا راه و روش و یا ترفند ویژه‌ای برای خرید عرضه اولیه در روزهای بعد از عرضه وجود دارد؟!”

این‌ها فقط تعداد کمی از سوالات شماست که از طریق ایمیل، فضای مجازی و … از ما پرسیده می‌شود. اگر عرضه‌ای هم در پیش باشد که تعداد این نوع سوالات دیگر حتی قابل شمارش هم نیست!

چرا عرضه اولیه جذاب است ؟!

قبل‌تر گفتیم که ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها در عرضه‌های اولیه به صورتی است که معمولا کمتر از ارزش ذاتی آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. دلیل این موضوع این است که خرید سهام شرکت تازه وارد برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران جذاب باشد. پس به همین دلیل و همچنین به دلیل این که معمولا تقاضا برای خرید عرضه اولیه زیاد است، تا چند روز سهام شرکت رشد خواهد کرد. در این مواقع (تا چند روز کاری) و در زمان پیش‌گشایش بازار، رأس ساعت ۸:۳۰ صبح، صف‌های خرید توسط معامله‌گران تشکیل می‌شوند. چرا که خیلی از افراد تقاضای خرید سهام عرضه شده را دارند تا بتوانند از این رشد قیمت سود خوبی کسب کنند!

 اکثر افراد شکایت می‌کنند!

خیلی از کسانی که در عرضه اولیه شرکت می‌کنند گله دارند که چرا مبلغ تخصیص یافته به هر نفر در این عرضه‌ها بسیار کم است! بسیاری از افراد هم قصد دارند که در روزهای بعد از خرید عرضه اولیه تعداد بیشتری سهام بخرند تا سود بیشتری کسب کنند. حتما شما هم به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر بتوانید فردای روز عرضه، تعداد زیادی سهام بخرید، چقدر خوب خواهد شد! تصور می‌کنید که اگر بتوانید در روز بعد از عرضه اولیه تعداد زیادی سهام بخرید چه سود سرشاری کسب خواهید کرد! احتمالا روز کاری بعد برای خرید عرضه اولیه در همان ابتدای صبح هم اقدام می‌کنید تا نفر اول در صف خرید باشید! اما غافل از این که همزمان با شما هزاران و یا حتی ده‌ها هزار نفر دیگر هم در صف خرید قرار می‌گیرند … درست در ساعت ۸:۳۰ صبح، ده‌ها هزار سفارش، همزمان با شما …

پاسخ شما یک رابطه ساده است …

به طور خلاصه بگویم که نه روش و شیوه خاصی برای خرید عرضه‌های اولیه وجود دارد و نه افراد خاص و ویژه‌ای هستند که سهام عرضه شده را بخرند! خیلی راحت بگویم که این ذهنیت‌ها را دور بریزید! تنها روشی که برای ثبت سفارش استفاده می‌شود همان روشی است که همه ما از آن استفاده می‌کنیم. اگر قصد خرید عرضه اولیه پس از روز عرضه را دارید، می‌بایست همانند سایر افراد رأس ساعت ۸:۳۰ صبح سفارش خود را ارسال کنید. احتمالا می‌دانید که اولویت خرید سهام در صف خرید با کسانی است که سفارش خود را زودتر ارسال کرده‌اند. پس حتما توجه کنید که چند ثانیه تأخیر هم می‌تواند باعث شود که شما جایگاه مناسبی در صف خرید نداشته باشید!

توجه کنید که در مورد عرضه‌های اولیه تعداد سفارش‌های ارسال شده بسیار زیاد بوده و در کسری از ثانیه هزاران سفارش به هسته معاملات بورس فرستاده می‌شود! طبق اعلام سازمان بورس در این گونه موارد سیستم به صورت تصادفی جایگاه افراد در صف خرید را مشخص می‌کند.

حالا فرض کنید که ۱۰,۰۰۰ نفر سفارش خود را برای خرید عرضه اولیه ارسال کرده باشند. معمولا اگر دقت کنید در روزهای اول پس از عرضه تعداد بسیار کمی از افراد (معمولا کمتر از تعداد انگشتان دست) هستند که می‌توانند سهم مورد نظر را خریداری کنند. پس اگر طبق علم احتمال این دو عدد را بر هم تقسیم کنیم (۱۰,۰۰۰ تقسیم بر ۱۰)، احتمال این که شما جزء آن افراد باشید چقدر است؟! بلکه یک در هزار یا ۰٫۱%!

به جای غصه خوردن از فرصت‌ها استفاده کنید!

پس دیدیم که بیش از ۹۹% افراد در روزهای اول پس از عرضه نمی‌توانند سهام عرضه شده را بخرند. طبیعی است که تعداد افرادی که ناراضی هستند بسیار بسیار بیشتر از تعداد افرادی است که راضی هستند … و این افراد هم معمولا یا از شانس و اقبال خود ناراحت‌اند و یا رانت و دست‌های پشت پرده را مسئول می‌دانند!

من و دوستان من هیچ‌گاه ذهن خود را درگیر این موضوع که آیا سهام عرضه اولیه به ما می‌رسد یا خیر نکرده و نمی‌کنیم. چرا که اساسا به دنبال شانس و اقبال نیستیم. هر کسی که با دانش کافی وارد بورس شود، می‌تواند سهم‌هایی را پیدا کند که حتی بسیار ارزنده‌تر از سهام عرضه اولیه هستند. به نظر عاقلانه‌تر هم هست که موفقیت و کسب سود را متکی به دانش و مهارت خود کنیم و نه متکی به شانس و اقبال و …

در مورد خرید عرضه‌ اولیه هم اگر شما تحلیل مناسبی از نظر بنیادی بر روی سهم عرضه شده داشته باشید، در زمان‌هایی که اصطلاحا صف‌ خرید می‌ریزد و سهم متعادل می‌شود، می‌توانید سرمایه‌گذاری خوبی را انجام دهید. البته همان‌طور که گفتم این موضوع به شرطی است که تحلیل مناسبی روی شرکت انجام شده باشد و شرکت از نظر بنیادی از ارزش بالایی برخوردار باشد.

بررسی آماری عرضه‌های اولیه و خرید عرضه اولیه جدید

بررسی آماری عرضه‌های اولیه

چرا سهم‌ها گران عرضه می‌شوند؟!

نکته دیگری که قصد دارم به آن اشاره کنم در مورد قیمت سهام عرضه اولیه است. بسیاری از افراد تازه وارد فکر می‌کنند که اگر برای مثال سهام شرکت الف با قیمت ۳۰۰۰ تومان عرضه می‌شود، نسبت به سهام شرکت ب که مثلا با قیمت ۲۰۰ تومان عرضه می‌شود، خیلی گران‌تر است! شاید برای شما جالب باشد که تعداد زیادی از افراد این طور فکر می‌کنند! اما اگر کمی تجربه داشته باشید احتمالا برایتان بدیهی است که ارزش یک سهم را نباید با قیمت ریالی آن سنجید. مثلا ممکن است ارزش واقعی سهام شرکت الف ۶۰۰۰ تومان باشد، پس در واقع ۳۰۰۰ تومان برای آن ارزان هم هست! اما در سمت مقابل سهام شرکت ب با قیمت ۲۰۰ تومان گران باشد، چرا که ارزش واقعی یا ذاتی بیشتر از ۱۵۰ تومان ندارد.

ارزش ذاتی یا واقعی سهام را می‌توان با بررسی صورت‌های مالی آن‌ها به دست آورد. آموزش جامع و صفر تا صد این مباحث در کلوپ میلیونرها ارائه شده است.

چکیده مطلب:

بررسی‌هایی که ما داشتیم نشان می‌دهد که علاوه بر بازدهی اولیه‌ای که خرید عرضه اولیه برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد، بازدهی ثانویه می‌تواند بسیار پرسودتر بوده و پتانسیل بیشتری داشته باشد. چرا که تعداد سهام تخصیص یافته در عرضه اولیه به هر نفر (کد سهامداری) بسیار محدود است، اما برای کسب بازدهی ثانویه این محدودیت وجود ندارد. شما می‎‌توانید این اطلاعات و آمار را در مقاله بررسی آماری عرضه‌های اولیه به تقکیک سهام مشاهده کنید.

توصیه ما این است که با سودهایی که از خرید عرضه اولیه به دست می‌آورید بر روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید. سرمایه‌گذاری بر روی خودتان یعنی آموزش دیدن و کسب مهارت برای رسیدن به ثروت دلخواه خودتان …

۲۴ دیدگاه. ترک جدید

 • سلام. سوال بنده تکراری هست.
  من بعد از روز عرضه اولیه خیلی تلاش کرده ام جز نفرات اول باشم. مفهوم اعداد تصادفی در این کار را نمی توانم درک کنم. یعنی هر کس زودتر بزند احتمالش بیشتر هست؟ یا هر کس زودتر بزند حتما جز نفرات با رتبه خوب هست؟ مدیریت این همه اوردر خرید و ایجاد عدد تصادفی کمی گنگ به نظر می رسد. ممنون میشم کمکم کنید تا بهتر این مسئله را درک کنم. خیلی روی این مسئله تلاش کرده ام. دور از شانس و احتمال (که همیشه دیگاهم نسبت به این موضوع منفی بوده و هست) امکان داره براساس زمان جز نفرات اول بود؟

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۰۵

   سلام
   چون تعداد بسیاری زیادی از درخواست‌ها در یک ثانیه وارد سیستم می‌شن
   سیستم جایگاه افراد رو به صورت تصادفی در صف خرید قرار میده
   این یعنی احتمال داره که شما هم در جایگاه‌های ابتدایی باشید
   اما احتمالش خیلی کم هست
   حدود ۱ در ۱۰۰۰ و یا شاید هم کمتر!

   پاسخ
 • سلام عالی یه سوالی داشتم. بین جایگاه و تعداد معاملات رابطه ایی وجود نداره؟ من با این که جایگاه ۳۰۰ داشتم با تعداد معاملات ۸۴۰ سهامی بهم نرسید. مرسی

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۴:۲۶

   سلام
   شما فرض کن ۳۰۰ نفر اول هر کدوم درخواست خرید ۵۰ هزار سهم رو گذاشتند که مجموعا میشه ۱۵ میلیون سهم.
   حالا ۸۴۰ فروشنده هر کدوم ۱۰۰۰ سهم میفروشن که جمعا میشه ۸۴۰ هزار سهم.
   در اینجا ۸۴۰ معامله انجام شده ولی فقط به ۱۷ نفر اول سهم رسیده و به نفر ۱۸‌ ام هیچ سهمی نرسیده چه برسه به نفر ۳۰۰ ام 😉

   پاسخ
 • یه نفر که در عرضه اولیه سفارش میذاره و سهم میگیره، کی میتونه دوباره از همون سهام بیشتری بگیره ؟؟؟

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۲

   شما از فردای روز عرضه اولیه میتونید سفارش خرید خود را ارسال کنید و این کار را باید هر روز انجام دهید تا روزی که سهم متعادل شود و خرید شما انجام شود. اما باید به این نکته توجه کنید که آیا خرید این سهم ارزنده هست یا خیر که نیاز به تحلیل از جنس فاندامنتال دارد.
   پیشنهاد میکنم این ویدئو رو مشاهده کنید
   http://www.adibniya.com/how-to-buy-ipo-after-some-days/

   پاسخ
 • من برای اولین بار رنیک وبجهرمو خریدم ولی خیلی پشیمون شدم،سخت تر از خرید عرضه اولیه فروششه،هنوزم نتونستم بفروشم کلیم از سودم کم شد

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۴۴

   شما قطعا میتونی با یک سود مناسب از سهام عرضه خارج بشی.(قبل از ریزش یا بعد از ریزش)
   حالا اینکه نتونید ماکزیمم سود رو بگیرید و ناراحت هستید بر میگرده به نوع تفکر و مقدار آشنایی شما با بورس

   پاسخ
 • چه تعداد سهم فردای روز عرضه اولیه میشه خرید ایا محدودیت داره ؟

  پاسخ
  • ابوالفضل عرفانیان
   ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ ۰۰:۲۱

   طبق توضیحات استاد ادیب‌نیا اگر شما رأس ساعت ۸:۳۰:۰۰ سفارش خودتون رو ارسال کنید و به صورت رندوم در ابتدای صف قرار بگیرید،
   در صورتی که مقداری سهام عرضه بشه امکان داره به شما هم برسه !
   سفارش‌های بسته به نماد ممکن هست در دسته‌های ۱۰ هزارتایی، ۵۰ هزارتایی، ۱۰۰ هزارتایی و … محدود باشند.
   اما امکان ارسال چند دسته سفارش به صورت همزمان هم وجود داره.
   پس محدودیتی برای شما نخواهد داشت به شرطی که سهم بهتون برسه!

   پاسخ
 • مثل همیشه پرقدرت و بی نظیر

  خداقوت آقای ادیب نیا عزیز

  پاسخ
 • مسعود ابراهیمی
  ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ۰۷:۳۴

  با سلام از ارسال ویدیوی عرضه اولیه سپاسگزارم. چگونه میتوان مستقیما درخواست خرید (بدون نیاز به کارگزار خاص) را به بورس ارسال نمود.
  با تشکر

  پاسخ
  • امیرحسین ادیب نیا
   ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۴:۴۷

   سلام
   تمام خرید و فروش‌ها از طریق واسطی به نام کارگزار انجام میشه

   پس بدون کاگزار نمی‌توانید خرید و فروش سهام خودتون رو انجام بدید

   پاسخ
 • سلام جناب ادیب نیای عزیز
  استاد بسیار ممنون و سپاسگزارِ زحماتتون هستم و برای وقتی که برای همه ما در نظر میگیرید بسیار ارزشمنده
  من یکی از کسانی هستم که خیلی دوست دارم اطلاعات بیشتری در این رده کسب کنم لطفا” راهنمایی فرمایید چگونه میتوان از این آموزشها استفاده کرد؟

  پاسخ
 • با سلام
  خیلی ممنون برا زحمات و وقتی که برا ما میگذارید

  پاسخ
 • سلام
  ممنون از توضیحاتتون
  ولی من شنیدم کارگزاریها میتونن سفارشاتشون رو از ساعت ۸:۱۵ به بعد ارسال کنند،آیا این مطلب درسته؟

  پاسخ
 • کاظم شاهملکی
  ۲۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۱۲

  استاد ادیب نیای عزیز سپاس از همراهی همیشگی شما

  پاسخ
 • سلام ممنون از راهنمایی شما. مرسی ادیب نیا

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست