بازار طلا

بازار طلا

طلا

طلا یکی از مهمترین و در عین حال زیباترین فلزات برای استفاده و همچنین سرمایه‌گذاری است. ممکن است شما در ابتدای راه سرمایه‌گذاری و ثروت‌آفرینی باشید و به همین دلیل بازارهای مناسب و مورداطمینان برای این کار را نشناسید؛ بنابراین بهتر است بازاری را انتخاب کنید که در ابتدای مسیر سرمایه گذاری، ریسک کمتری داشته باشد و قابلیت برگشت‌پذیری نقدینگی (نقدشوندگی) آن نیز معقول باشد. شاید یکی از  بازارهای مناسب برای این کار، بازار طلا باشد.

در شرایط و اوضاع مختلف یک کشور و حتی دنیا، به لحاظ مسائل گوناگون اقتصادی و سیاسی و …  ، طلا یکی از سرمایه‌گذاری‌های ایمن به حساب می‌آید چون یک فلز شناخته شده جهانی است که همواره دارای تقاضاست. حتی زمانی که به ظاهر بازار معاملات مسکن از رونق می‌افتد و مردم از خریدوفروش اوراق قرضه می‌ترسند، باز هم عرضه و تقاضا برای طلا وجود دارد.

 

 

برخی از دلایل ایمن بودن بازار طلا برای سرمایه‌گذاری:

  • جابه‌جایی طلا کار خیلی سختی نیست و در زمان مناسب امکان جایجایی دارد. (مگر اینکه حجم طلا و سرمایه‌گذاری شما خیلی زیاد باشد)
  • با هر مقدار سرمایه می‌توان وارد این حوزه شد؛ چه یک میلیون، چه ده میلیون، چه صد میلیون.
  • قابلیت نقدشوندگی دارد و  در فضاهای مناسب و مربوط به خود، خریدوفروش می‌شود.
  • سرمایه‌گذاری در این بازار محدودیت خاصی ندارد و شما به هر میزانی که بخواهید و سرمایه داشته باشید، می‌توانید طلا بخرید.
  • این نوع از سرمایه‌گذاری محدودیت زمانی خاصی ندارد و در هر زمانی که تمایل داشته باشید می‌توانید اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. 
  • ریسک خریدوفروش طلا نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها معقول و قابل قبول است.
  • طلا فلزی است که هیچ‌وقت از بین نمی‌رود و مواد شیمیایی دیگر نیز روی آن اثر نمی‌گذارند. بنابراین نگرانی و عواملی از این دست وجود ندارد که بتواند تأثیری روی ارزش آن داشته باشد.
  • برای نگهداری پول و حفظ کردن آن در مقابل آسیب‌های مختلف مثل تورم، و یا توجه به سوددهی ثابت و مداوم سرمایه، نگهداری طلا یکی از گزینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری خواهد بود.

تفاوت میان طلاهای ۲۴ عیار، ۱۸ عیار و ۱۴ عیار چیست؟

احتمالا اصطلاح عیار را در مواجهه با خرید طلا شنیده‌اید. پس باید بدانید که طلای ۲۴ عیار، یعنی طلای خالص. پس شما با خریدن طلایی که به شما گفته‌اند این طلا، ۲۴ عیار می‌باشد،‌ یک نمونه ناب و خالص را خریداری کرده‌اید. اما در ۱۸ عیار ۷۵ درصد طلا وجود دارد که با یک فلز پایه مثل مس یا نیکل ترکیب شده است. و در طلای ۱۴ عیار هم ۵۸٫۳۳ درصد (۲۴÷۱۴) طلا وجود دارد. پس هر چقدر عیار طلا بالاتر باشد، در واقع فلز خالص تر و البته نرم‌تر است. به همین دلیل یادتان باشد که داشتن طلای ۲۴ عیار، همیشه هم خوب نیست زیرا دوام کمتری دارد. و جالب است بدانید که طلای ۱۴ عیار دوام بیشتری نسبت بقیه طلاها دارد زیرا با فلزهای دیگر ترکیب شده‌اند تا مقاومت بیشتری داشته باشند.

 

اونس طلا چیست؟

اونس (Ounce) یکی از واحدهای جرم است که با نماد Oz آن را نشان می‌دهند. اونس معمولی در سیستم بین‌المللی اوزان و در سیستم متریک برابر است با : ۲۸٫۳۴۹۵۲۳۱۲۵ گرم

اما برای اندازه‌گیری وزن فلزات گران‌بهایی مثل طلا، نقره، پلاتین و یا پالادیوم، از اونس بین‌المللی تروا استفاده می‌کنند که معادل ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ گرم است. این اونس فقط برای اندازه‌گیری این فلزات گران‌بها کاربرد دارد و وزن شمش‌ها و سکه‌های طلا و دیگر فلزات گران‌بها و همین‌طور قیمت آن‌ها معمولا با اونس تروا بیان می‌شود.
پس اصطلاح یک اونس طلا به معنی طلایی یک‌تکه با وزن یک اونس تروا و با خلوص ۹۹٫۹۹ درصد (۲۴ عیار) است. جالب است بدانید شمش طلا نیز برابر است با ۴۰۰ اونس یعنی هر شمش طلا حدود ۱۲ کیلو و ۴۴۰ گرم (۱۲٫۴۴kg)  می‌باشد.

شما با کلیک بر روی عکس زیر وارد سایتی می‌شوید که آخرین قیمت طلا را با این فرمت (US$ / OZ) نشان خواهد داد. (این فرمت یعنی بهای هر اونس طلا به دلار امریکا)

کافی است عددی که در این سایت مشاهده می‌کنید را بر  ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ تقسیم کنید تا قیمت هر گرم طلای ۲۴ عیار را به دلار محاسبه کنید. همچنین اگر قیمت لحظه‌ای دلار به تومان را در این عدد ضرب کنید خواهید توانست قیمت لحظه‌ای طلای ۲۴ عیار خود را محاسبه نمایید. (قیمت دلار)

بازار طلا

طلا

 

پیشنهادهای کاربردی و مهم برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا

از آن‌جایی که در بازار فیزیکی هنگام فروش طلا ممکن است طلا را کمی ارزان‌تر از قیمت روز از شما بخرند، یکی از پیشنهادها (اگر فقط به جهت سرمایه‌گذاری قصد خرید طلا دارید) این است که طلای دست‌دوم بخرید تا هنگام فروش کمتر ضرر کنید چون یکی از دلایل کاهش سود هنگام فروش طلا در بازار ایران، مستعمل شدن آن است و معمولا قیمت طلای دست‌دوم نسبت به طلای نو ارزان‌تر است. اگر قصد استفاده از طلا به عنوان یک شیء زینتی و مصرفی دارید قضیه متفاوت است اما اگر نگاهتان به طلا سرمایه‌ای است، پیشنهاد می‌شود که از ابتدا طلای دست دوم بخرید. این‌گونه هم مقدار طلای بیشتری می‌خرید، هم هنگام فروش به خاطر اجرت ساخت، ضرر نمی‌کنید؛ چرا که خودتان هم با قیمت کمتر آن را خریده‌اید.

هنگام خرید طلای زینتی به اجرت ساخت آن نیز توجه کنید. هرچه اجرت ساخت در زمان خرید طلا بیشتر باشد، در هنگام فروش، قیمت اجرت ساخت آن نیز کسر خواهد شد. همچنین به سنگهای به کار رفته در طلاهای زینتی توجه داشته باشید؛ زیرا سنگهای زینتی ممکن است ارزشی متفاوت از خود طلا داشته باشند.

قبل از خرید طلا بهتر است کمی اطلاعات جمع‌آوری کنید. مثل توضیحاتی که بالاتر در مورد عیار و اونس و قیمت جهانی طلا گفته شد زیرا بازار طلا با نوسان همراه است و در این زمینه باید قدرت ریسک‌پذیری داشته باشید و شم اقتصادی خود را تقویت کنید.

 

اگر قصد سرمایه‌گذاری در بازار طلا را دارید، باید توجه کنید که:

حتی در زندگی روزمره، خیلی چیزها غیرقابل پیش‌بینی است اما با رعایت برخی اصول و قوانین حاکم بر کائنات می‌توان مسائل غیرقابل پیش‌بینی را کنترل و مدیریت کرد. در اقتصاد هم همینطور است و معمولا عوامل غیرقابل پیش‌بینی روی قیمت طلا و سایر بازارهای سرمایه گذاری تأثیرگذار هستند اما با کسب دانش مناسب می‌توان به مدیریت سرمایه مناسبی هم دست یافت. 

مثلا دانستن اینکه تولید و استخراج طلا به انرژی یا همان نفت نیاز دارد و قسمتی از قیمت تمام شده طلا می‌تواند به قیمت نفت بستگی داشته باشد و یا ارتباط قیمت دلار و طلا که معمولا رابطه عکس داشته‌اند، می‌تواند در تصمیم گیری‌های درونی شما تاثیر بگذارند. شاید حادثه‌هایی مثل ۱۱ سپتامبر یا اتفاقاتی که در حوزه نفت می‌افتد و یا حتی درگیری لفظی میان رؤسای کشورها در قیمت طلا تأثیر گذار باشد اما این دانش و خرد شماست که به شما کمک خواهد کرد تا در زمان مناسب سرمایه‌گذاری مناسب و سود آوری را تجربه کنید.

نوسانات در تمام بازارها و همچنین بازار طلا همواره وجود داشته است پس باید ریسک رویارویی با این نوسانات را داشته باشید؛ و با دانش و خرد مناسب اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. اما توجه کنید که همیشه فرصت برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و آمار و اطلاعات نیز نشان می‌دهد در بازار طلا، در بازه‌های بلند مدت زمانی، همواره شاهد رشد و سود آوری بوده‌ایم.

بعد از آشنایی کامل با بازار طلا، بهترین شیوه سرمایه گذاری روی طلا کدام است؟

در مصاحبه‌ای رئیس اتحادیه طلا اذعان داشت: افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در بازار طلا هستند بهترین گزینه، سرمایه‌گذاری در بورس کالاست.

قسمتی از معاملات بورس کالا به طلا اختصاص دارد و افرادی که قصد خرید طلا برای سرمایه‌گذاری در اندازه‌های بزرگتر ویا مصارف صنعتی خود دارند، بهتر است در بورس کالا به دنبال خرید طلا باشند. بورس کالا، جزیی از بازار سرمایه ایران است و کمی با بازار سهام (بورس) در فرایند خرید و فروش تفاوت دارد. در بورس کالا روی کالاهای مختلفی، ازجمله طلا، آهن، مس، محصولات کشاورزی و… می‌توان سرمایه‌گذاری کرد اما این نوع از سرمایه‌گذاری به تخصص، تجربه و مهارت‌های بیشتری نیاز دارد که در سایر مقالات به این مباحث پرداخته‌ایم.

معمولا سرمایه‌های بزرگتر وارد این بازار (بورس کالا) می‌شوند و اگر شما قصد سرمایه‌گذاری با ارقام کوچکتر در این حوزه را دارید بهتر است همان طلای فیزیکی (که توضیحات آن در این مقاله بیان شد) را خرید نمایید و یا اینکه اگر به دنبال بازار منسجم‌تری در این حوزه هستید، بازار آتی سکه که به نوعی به قیمت طلا و دلار بستگی دارد، را انتخاب نمایید.

 

چکیده مطلب:

طلا یکی از مهمترین و در عین حال زیباترین فلزات برای استفاده و همچنین سرمایه‌گذاری است. پس بهتر است اطلاعاتی درباره بازار طلا بدست آوریم. در این مقاله با انواع عیارهای طلا، توضیحاتی در مورد قیمت جهانی و همچنین برخی از مزایا و معایب این سرمایه گذاری و توضیحاتی در مورد عرضه طلا در بورس کالا ارائه شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست