مزایای بورس برای سرمایه‌گذاران

در مقاله‌های قبلی خواندیم که سرمایه‌گذاری مردم یک کشور در بورس، می‌تواند منجر به  رونق و پویایی اقتصاد شده و باعث رشد و شکوفایی آن کشور شود. رونق بورس یک کشور باعث می‌شود که منابع مالی مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی برای توسعه فعالیت‌هایشان تأمین شود که نتیجه آن، رونق کسب و کار، اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی  کشور خواهد بود.

اما حتما این سؤال در ذهن شما ایجاد شده که خرید سهام‌ شرکت‌ها و به طورکلی سرمایه‌گذاری در بورس چه نفعی برای سرمایه‌گذاران(از شرکت‌‌های سرمایه‌گذاری تا مردم عادی) دارد؟ اصلا چرا باید یک نفر به جای سپرده‌گذاری در بانک اقدام به خرید سهام کند؟ در این مقاله قصد داریم مهمترین مزایای بورس برای سرمایه گذاران را تشریح کنیم. قطعا مطالعه این مقاله می‌تواند به شما برای درک بهتر مزایای سرمایه‌گذاری کمک کند. پس تا پایان همراه ما باشید!

 

 کسب درآمد

 در تعریف سرمایه‌گذاری گفتیم که این واژه به معنای “قراردادن سرمایه در جایی برای کسب منفعت” می‌باشد. سرمایه‌گذاری در بورس نیز از این قائده مستثنی نیست! در صورتی که این سرمایه‌گذاری به صورت صحیح و آگاهانه انجام گیرد،  به دو شکل می‌تواند این هدف را تأمین کند: یکی دریافت سود نقدی و دیگری افزایش قیمت سهام. در صورتی که شرکتی که سهام آن را خریداری می‌کنید، عملکرد موفق و سودآوری مناسبی داشته باشد، سالانه مقدار قابل توجهی سود از فعالیت‌های اقتصادی خود به دست می‌آورد. براساس قانون، افرادی که سهام یک شرکت را در اختیار دارند، به میزان سهم خود، در سود شرکت نیز سهیم هستند. البته شرکت‌ها لزوما همه سود خود را بین سهام دارانشان تقسیم نمی‌کنند و ممکن است قسمتی از سود را برای توسعه فعالیت‌های خود به کار گیرند. پس اولین روش کسب درآمد توسط سهامدارات دریافت سود نقدی است.

زمانی‌که یک شرکت عملکرد خوب و موفقیت‌آمیزی داشته باشد، تمایل سرمایه‌گذاران برای خرید سهام آن شرکت نیز افزایش می‌یابد، بنابراین حاضر خواهند بود تا سهام شرکت را به مبلغ بیشتری خریداری کنند، در نتیجه قیمت سهام شرکت در بورس افزایش می‌یابد. افزایش قیمت سهام شرکت در بورس نیز باعث افزایش درآمد و دارایی سهامداران آن شرکت می شود.
برای مثال، شرکتی را فرض کنید که ارزش سهامش در بورس ۱۰۰۰ تومان است. اگر این شرکت در پایان سال ۱۰۰ تومان سود بین سهام دارانش تقسیم کند و قیمت سهام آن نیز به دلیل عملکرد خوب و تقاضای بالای بازار برای آن به ۱۶۰۰ تومان برسد، سهامداران شرکت در مجموع ۷۰۰ تومان معادل ۷۰% در یک سال سود کسب کرده‌اند. البته توجه داشته باشید که اگرچه شرکت‌هایی که سهام‌شان در بورس خرید و فروش می‌شود، همگی جزء شرکت‌های بزرگ، معتبر و موفق کشور هستند، اما هر شرکتی عملکرد و سودآوری خاص خود را دارد و سرمایه گذاران باید در زمان خرید سهام شرکت، اطلاعات شرکت موردنظر خود را به طور دقیق بررسی کنند تا بتوانند به سودآوری مناسبی برسند.

درصد بازدهی سهام شرکت شیر پگاه خراسان(غشان) در طول یک سال

 

 امنیت و شفافیت در سرمایه‌گذاری

یکی از مهمترین مزایای سرمایه ‌گذاری در بورس، امنیت در سرمایه‌گذاری و برخورداری از حمایت قانون و مقررات است. در مقالات قبلی اشاره کردیم که از مهمترین ویژگی‌های بازار بورس، رسمی‌بودن، شفافیت و برخورداری از پشتوانه محکم قانونی است. بورس برخلاف بازارهای سنتی یک بازار کاملا رسمی و نظام‌مند است که خرید و فروش در آن براساس قوانین و ضوابط خاصی انجام می‌شود. این موضوع می‌تواند کاملا امنیت بورس را برای سرمایه‌گذاری تضمین کند.
شرکت‌هایی که سهام‌شان در بورس خرید و فروش می‌شود، موظف هستند اطلاعات مالی و عملکردی خود را به صورت مستمر، منتشر نمایند تا سرمایه‌گذاران، با اطلاع و شناخت کافی نسبت به وضعیت یک شرکت، اقدام به خرید یا فروش سهام آن شرکت نمایند. این اطلاعات از طریق اینترنت به صورت همزمان و لحظه‌ای و در شرایط یکسان در اختیار سهامداران و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد. اگرچه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس شرکت‌های بزرگ و معتبری هستند و معمولا دچار چنین مشکلاتی نمی‌شوند اما قاون‌گذار  تمهیداتی اندیشیده تا در صورتی که شرکتی بر خلاف قوانین این اطلاعات را منتشر نکند می‌بایست به مراجع قانونی پاسخ‌گو باشد. سایت‌ها و پایگاه‌های اینترنتی موردنیاز برای دست‌یابی به تمامی اطلاعات لازم در این بخش معرفی شده‌اند. لذا می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری در بورس کاملا شفاف و عادلانه است.

 

حفظ سرمایه در برابر تورم

قطعا شنیده‌اید که ارزش پول با گذر رمان کاهش می‌یابد! اما واقعا این موضوع به چه معناست؟ فرض کنیم در سال ۱۳۸۰ شما می‌توانستید با مبلغ ۵۰ تومان یک بطری آب معدنی تهیه کنید و قیمت همان بطری آب معدنی در سال ۱۳۸۴ به مبلغ ۱۰۰ تومان رسیده باشد. این بدان معناست که در طول ۴ سال ارزش پول نصف شده است! لذا نرخ تورم در این ۴ سال به گونه‌ای بوده که در چهار سال به حدود ۱۰۰% رسیده است. پس می‌توان نتسجه گرفت که کاهش ارزش پول تقریبا به میزان نرخ تورم است!  مثلا در کشورهایی که نرخ تورم بسیار پایین و در حدود ۱% می‌باشد، عملا ارزش پول ثابت است!  اما برای این که ارزش پولمان کم نشود راه حل چیست؟ قطعا پاسخ این سوال سرمایه‌گذاری است!! در مقاله کجا سرمایه‌گذاری کنیم  بازار سرمایه(بورس) به عنوان یکی از فضاهای پویا برای سرمایه‌گذاری معرفی شد. طبق آمارها متوسط بازدهی کسب شده در بورس طی سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۲ بسیاز بیشتر از نرخ تورم بوده است.(مطالعه مقاله مفهوم پس‌انداز توصیه می‌شود!) این بازدهی ناشی از دو عامل است. اول آن که داریی شرکت‌های که در آن‌ها سرمایه‌گذارای می‌کنیم در طول زمان و متناسب با نرخ تورم رشد می‌کند و دوم آن   که شرکت با انجام فعالیت‌های اقتصادی سود قابل قبولی را کسب می‌کند. بنابراین با خرید سهام مناسب می‌توان ار ارزش دارایی خود در برابر تورم محافظت کرد.

 

 قابلیت نقدشوندگی بالا

 یکی از ویژگی‌های دارای خوب این است که بتوان سریع آن را به پول نقد تبدیل کرد. در طول زندگی برای هرکسی ممکن است شرایطی پیش بیاید که نیاز به نقد کردن دارایی‌های خود نظیر خانه، اتومبیل،… و سهام😍 داشته باشید. مثلا برای قروش یک آپارتمان از زمان تصمیم به فروش تا دریافت پول ممکن است به دلیلی فرایندهایی مثل پیدا شدن مشتری، انجام معامله و انتقال سند ماه‌ها زمان ببرد! اما افرادی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند به محض تصمیم برای فروش سهام، در کسری از ثانیه و تنها با چند کلیک(در روش معاملات برخط) می‌توانند سهام خود را به پول نقد تبدیل کنند. لذا به جرات می‌توان گفت که اوراق بهادار از نقدشوندگی بالاتری نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها برخوردارند.

 

 مشارکت در اداره شرکت‌ها

 فردی که سهام یک شرکت را می‌خرد می‌تواند با حضور در مجامع سالیانه شرکت و دادن رای  دز تصمیم‌گیری‌ها نحوه اداره آن هر چند به میزان اندک(به نسبت تعداد سهامی که دارد) مشارکت کند. این مشارکت با دادن رای برای انتخاب هیات مدیره، اظهار نظر درباره طرح‌های پیشنهادی هیات مدیره و رای‌گیری جهت تعیین میزان سود تقسیمی تحقق می‌یابد. لذا سهامداران علاقه‌مند به صنایع خاص می‌توانند با مشارکت در شرکت موردنظر خود نقش آفرین باشند.

چکیده مطلب :

پس از آشنایی با انواع بازار و مطالعه بازارهای سرمایه‌گذاری دانستیم که یکی از بازارهای سرمایه‌گذاری پویا بورس و اوراق بهادار است. در این مقاله تعدادی از مزایای سرمایه‌گذاری در بورس نظیر کسب درآمد، امنیت و شفافیت، حفظ سرمایه در برابر تورم و … را نام برده و توضیحات جامعی ارائه شد. در مقالات دیگر می‌توانید در مورد مزایای بورس برای سرمایه‌پذیران(شرکت‌ها)، نحوه خرید و فروش سهام و طرز تهیه سهام مناسب!!😁😁 اطلاعات کاملی را کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست