سکه بهار آزادی

سکه طرح قدیم

سکه طرح قدیم

بسیاری از افرادی که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بازار طلا هستند، تصور می‌کنند که هیچ تفاوتی بین سکه و طلا وجود ندارد و اگر در سرمایه‌گذاری روی طلا موفق بوده‌اند، می‌توانند این موفقیت را در بازار سکه نیز تکرار کنند، در حالی که ممکن است این تصور اشتباه باشد. به بیانی دیگر، بازار سکه و بازار طلا تفاوت‌هایی با هم دارند.

در این مقاله سعی می‌کنیم ابتدا تعریف مشخصی از بازار سکه و تفاوت‌های آن با بازار طلا ارائه دهیم و سپس بازار سکه و فراز و فرودهای سرمایه‌گذاری در آن را بررسی کنیم.

شاید بهتر باشد با سکه کمی بیشتر آشنا شویم. همانطور که در مقاله طلا توضیح دادیم عیار طلا می‌تواند مقادیر مختلفی داشته باشد. مثل طلای ۲۴ عیار و طلای ۱۸ عیار. اما لازم است بدانید طلای به کار رفته در سکه، خالص نیست و برای ساخت آن از ۹۰ درصد طلای خالص و ۱۰ درصد فلزهای دیگر استفاده شده است.(یکی از دلایل آن هم محکم و سخت ساختن فرم سکه است) پس بر این اساس می‌توان گفت عیار به کار رفته در سکه طلا برابر با ۲۱٫۶ می‌باشد.

 

از نظر شکل، سکه‌ها در دو نوع طرح “قدیم” (۱۳۵۸ تا ۱۳۷۰) و طرح “جدید” (امامی) (۱۳۷۰ تاکنون) وجود دارند ولی در حال حاضر دیگر سکه‌های طرح قدیم به ندرت معامله می‌شوند.

سکه طرح جدید (امامی)

سکه طرح جدید (امامی)

وزن این سکه‌ها برابر است با  ۸٫۱۳۵۹۸ گرم و از نظر قطع نیز، سکه‌ها در انواع “ربع”، “نیم” و “یک” (تمام سکه) موجود هستند. بر همین اساس وزن نیم سکه ۴٫۰۶۶۵ گرم و  وزن ربع سکه ۲٫۰۳۳۲۵ گرم می‌باشد.

  • تمام سکه :  ۸٫۱۳۵۹۸ گرم
  • نیم سکه :   ۴٫۰۶۶۵ گرم
  • ربع سکه :   ۲٫۰۳۳۲۵ گرم

فرمول محاسبه قیمت سکه:

در مقاله طلا توضیحاتی در مورد اونس و نحوه تبدیل آن به گرم و مشاهده قیمت لحظه‌ای طلا در بازارهای جهانی ارائه شد. حال بر اساس اعداد و ارقام بالا و قیمت طلای جهانی می‌توان ارزش واقعی سکه بهار آزادی را محاسبه کرد.

برای این کار کافی‌است وزن سکه مورد نظر را بر عدد ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ (هر اونس فلز گران‌بها برابر با ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ گرم است) تقسیم کنید و در قیمت جهانی طلا ضرب کنید.

 

قیمت دلار به تومان × قیمت جهانی طلا به دلار × ( ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ ÷ ۰٫۹ × ۸٫۱۳۵۹۸ ) = قیمت تمام سکه

 

  • ۸٫۱۳۵۹۸  ⇐ وزن سکه

  • ۰٫۹ ⇐ درصد طلای به کار رفته در سکه(عیار سکه)

  • ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ ⇐ عدد تبدیل اونس به گرم

البته بعد از محاسبات بالا لازم است مبلغ هزینه ضرب سکه توسط بانک مرکزی، که عددی حدود هفت هزار تومان می‌باشد را به کل عدد بدست آمده اضافه کنید. عدد محاسبه شده ارزش واقعی سکه است و اگر در بازار عددی غیر از این معامله می‌شود شما شاهد حباب سکه (فاصله قیمت حقیقی سکه و قیمت بازاری آن) هستید. برای مثال اگر قیمت سکه بر اساس فرمولی که در بالا گفته شد  ۱,۲۰۰,۰۰۰ تومان محاسبه شود اما در بازار ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان معامله شود به این معنی است که ۲۵ درصد حباب داریم و اگر قیمت آن ۱,۱۴۰,۰۰۰ تومان باشد به معنی حباب منفی پنج درصدی است.

 

ارتباط بازار سکه و طلا

سکه یکی از مهمترین بازارهای جذب سرمایه‌های خرد در ایران است. از سکه و البته طلا با عنوان کالاهایی که قابلیت نقدشوندگی نسبتا خوبی دارند، یاد می‌شود. بازار طلا و سکه هرچند ازنظر نقدشوندگی شبیه بازار ارز است، اما در نظر سرمایه‌گذاران تا حدودی از امنیت بیشتری برخوردار است. این فلز گران‌بها نسبت به پول‌های کاغذی (مثل دلار آمریکا) ارزش بیشتری میان سرمایه‌گذاران خرد دارد؛ چون خریداران سکه و طلا به ارزش ذاتی کالایی که می‌خرند اطمینان بیشتری دارند و می‌دانند که این ارزش ذاتی به‌سادگی با تغییر سیاست‌ دولت‌ها، تغییر نمی‌کند.

درست است که طلا و سکه، هر دو، قدرت نقدشوندگی مناسبی دارند، اما باید گفت که سکه در این زمینه کمی قدرتمندتر از طلاست. برای فروش سکه کافی‌است که یک مغازه طلا فروشی پیدا کنید و سکه‌تان را با قیمت روز در آنجا بفروشید. مغازه‌های طلافروشی تقریبا همیشه خریدار سکه هستند مگر در مواردی بسیار نادر. اما ممکن است برای خرید طلا از شما فاکتور خرید بخواهند و یا به دلیل دست‌دوم بودن طلا، آن را کمی پایین تر از قیمت روز از شما خریداری کنند.

سکه تابع عرضه و تقاضا است، اما با توضیحات و فرمول‌هایی که در بالا اشاره شد در اصل، قیمتی جهانی دارد و تا حدودی کنترل این عرضه و تقاضا در اختیار دولت است چون متولی فروش و واگذاری سکه در انحصار یک نهاد، یعنی بانک مرکزی است، و به نوعی می‌تواند عرضه و تقاضای آن را کنترل کند. توجه به این موارد و همچنین بحث حباب که بالاتر اشاره شد، می‌تواند شما را برای تصمیم گیری درست در هنگام سرمایه‌گذاری راهنمایی کند.

سکه بهار آزادی

سکه بهار آزادی

با اینکه خیلی‌ها معتقدند به‌طور کلی سرمایه‌گذاری در بازار طلا و سکه در طول زمان، فرایند سودآوری به حساب می‌آید، اما باید به این جمله که “در زمان مناسب در مکان مناسب حاضر شوید” نیز معتقد باشید. چون بازار سکه همیشه تحت تأثیر قیمت طلای جهانی و قیمت ارز بوده است، نباید از نوسان قیمت‌های آن غافل بود؛ مثل اتفاقی که در سال ۹۱ افتاد و قیمت سکه طلا به چیزی حدود ۱میلیون و پانصدهزار تومان رسید و در سال ۹۲ همان سکه با ارزش ۸۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد.

کسانی که می خواهند از سکه به‌عنوان منبع درآمد استفاده کنند، باید قدرت تحمل ریسک را در خود ایجاد کنند تا بدون ترس بتوانند معاملات خوبی را داشته باشند.

در پایان به این نکته توجه کنید که سرمایه‌گذاری روی طلا یا سکه، به معنی خریدن و انبار کردن آن‌ها در خانه یا گاوصندوق نیست. شما باید بتوانید این سرمایه را وارد جریان اقتصادی کشور کنید و برای این کار به مهارت، دقت و تخصص نیز نیاز دارید.

در این مطلب توضیحات مفیدی در مورد بازار سکه ارائه شد اما بخشی از این توضیحات بیشتر مربوط به بازار سنتی این کالا است و برای سرمایه‌گذاری‌های کوچک می‌تواند کارا باشد ولی اگر تصمیم جدی به سرمایه‌گذاری در این بازار یعنی بازار سکه را دارید، می‌توانید از روش دیگری که چند سالی در ایران رایج است استفاده کنید. این بازار که مبتنی بر بازارهای مالی و پیشرفته، سامان‌دهی می‌شود بازار آتی سکه نام دارد که فرآیندی شبیه به خرید و فروش سهام از طریق معاملات آنلاین دارد. برای آشنایی بیشتر با این بازار حتما مقاله بازار آتی سکه را مطالعه نمایید.

چکیده مطلب:

بازار سکه یکی از بازارهای مناسب سرمایه‌گذاری است که هم به روش سنتی یعنی خرید و فروش کالا و هم به روش مدرن و در قالب بازار آتی سکه و عقد قراردادهای مالی، می‌توان اقدام به سرمایه‌گذاری مناسب کرد. اما هیچ وقت نباید فراموش کرد که همواره برای سرمایه‌گذاری باید “در زمان مناسب در مکان مناسب” حاضر بود.

در این مطلب با فرمول محاسبه ارزش سکه نیز آشنا شدیم.

 

۱ دیدگاه. ترک جدید

سلام
ممنون بابت اطلاعات خوب سایتتون

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست